Vyhledej
Královédvorsko > Historie > osobnosti

Byla Božena Němcová dcerou Dorothey Zaháňské?

První díl malého seriálu Josefa Jiránka

Redakce / 23.05.2020, KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ
Byl jsem požádán redakcí o článek k jednomu velmi významnému výročí v tomto roce. Dne 4. února 1820 se ve Vídni, (asi) narodila naše nejvýznačnější spisovatelka Božena Němcová, což je letos již 200 let. Uvedl jsem (asi), protože stále není jasné, zda je toto datum správné.

FOTOGALERIE - Byla Božena Němcová dcerou Dorothey Zaháňské?

Bohužel význam tohoto výročí zapadl v pandemii koronaviru a mnoho připravovaných akcí se nekonalo.
Boženu Němcovou znají oba národy, český i slovenský. Nejznámější dílo Babičku čtou po celém světě. Nejsem studovaný historik, ale Němcová a region s ní spojený, je moji citovou záležitostí. O jejím životě si můžete přečíst množství podkladů. Není moc významných lidí v národě, kteří mají takovou popularitu a věhlas. 

Stačí si připomenout muzea a památníky Boženy Němcové, z nichž určitě nejznámější muzeum je v České Skalici, kde spolu s ním sdílelo prostory i Textilní muzeum. Co odborníků a dnes zvaných investigativních novinářů se jejímu životu již věnovalo. Pokusím se v souvislosti s touto krásnou dámou 19. století připomenout v několika pojednáních pár zajímavostí související s její osobou, regionem jejího mládí i s její památkou zhmotnělou do řady uměleckých děl. Poznal jsem osobně jednu z předních znalkyň života spisovatelky, paní doktorku Helenu Sobkovou. Měl jsem možnost si poslechnout i její poslední (tak ji uvedla) přednášku na veřejnosti v roce 2016. Nabitý Jiřinkový sál v České Skalici snad ani nedýchal, tak zaujatě poslouchal její slova. Paní Sobková hovořila bez jakéhokoliv podkladu a chvílemi se zdálo, že se snad se spisovatelkou důvěrně znala. 

Záhady kolem života Boženy Němcové

Lidé mají rádi záhady a Němcová jich má hned několik. Ať je to stále nejasné datum narození, nebo a to především její původ. Paní Sobková je přesvědčená, že se Němcová narodila již v roce 1816 a byla dcerou sestry Kateřiny Zaháňské, Dorothey. Je potvrzeno, že se v tomto roce opravdu této ženě narodilo nemanželské dítě, o kterém se nic neví. Tato teorie samozřejmě vyvolává nesouhlas jiných badatelů. Aby se toto mohlo dokázat, musel by se provést podrobný výzkum související s DNA, které bylo získáno z vlasů B. Němcové. A tento výzkum se před několika léty připravoval s tím, že odkryjí ostatky rodiny kněžny Zaháňské v Polsku. Všechna povolení byla připravena, ale chyběly údajně peníze, nějakých 200 000 Kč. A tak se se zkoumáním skončilo. Je tady ale otázka. Snad takové peníze by se určitě sehnaly, kdyby se chtělo. Jak se objevilo v médiích, tak snad to zabrzdil i etický pohled na celou záležitost. Uvidíme. 

Dětství Boženy Němcové

kaplička pod VětrníkemAť už je to pravdou či ne, jisté je, že Němcová prožila krásné dětství v rodině Proškové v Ratibořicích, což ji umožnilo vytvořit nejznámější dílo české literatury, Babičku. Barunka, jak ji v mládí známe, byla poslána na vychování do Chvalkovic k rodině správce Hocha. Všichni snad známe ten krásný pohled na zámek nad rybníkem, který se zjeví v zatáčce při průjezdu zajímavou obcí, která nějaký čas spadala do bývalého královedvorského okresu. Barunka chodila do Ratibořic na občasné návštěvy z Chvalkovic pěšky. Sama to popisuje ve svých poznámkách, kde mimo jiné uvádí, že se vždy zastavila u kapličky pod Větrníkem, kde se napila a hlavně si omyla oči zázračnou vodou ze studánky. Dnes je kaplička krásně opravená včetně nové křížové cesty. 

Pro turisty doporučuji z Chvalkovic po červené směr Větrník či Ratibořice. Přijdete přímo do centra dění. Vždy, když sedím na naší chalupě, tak nahoře u lesa vidím děvče, jak pospíchá domů. Je to silný zážitek, jak se říká genius loci.

Milovníkům této historie doporučuji přečíst si útlou a téměř neznámou knížku od Václava Řezníčka „Za květu mladosti“, která popisuje i pobyt Barunky ve Chvalkovicích. Mimochodem Václav Řezníček, rodák z České Skalice, napsal rozsáhlé dílo, které se dle mého názoru tak nějak chtělo i podobat Boženě Němcové. Jeho kniha „Dědeček“ popisuje současný život generace na statku v Říkově a okolí. Hodně jeho povídek a románů je především z regionu kolem České Skalice. 

Božena Němcová zemřela v roce 1862. Mladá a po neklidném životě. Ale co nám dokázala odkázat, je neocenitelné, až neuvěřitelné. Je dobré i v této době, kdy se ve společnosti ztrácí význam slovanství i čistota českého jazyka, se občas k jejímu dílu vrátit.  

Josef Jiránek, květen 2020

Související články
Rozhledna Žernov nad Babiččiným údolím - ideální cíl pro rodiče s dětmi
Požár pole ve Vlkově byl vidět až ze Žernova, v kraji je zákaz rozdělávání ohň ve volné přírodě
Malebný městys Žernov nad Babiččiným údolím si připomíná výročí 200 let od narození Boženy Němcové
Vaše komentáře

Přečteno 2284x
 
06.01.2025 - V lednu bude výluka traťové koleje v úseku Hořice v Podkrkonoší - Ostroměř ve dnech 13. - 17. 1. 2025
06.01.2025 - Výlukový jízdní řád je nahlášen na trati Červený Kostelec - Trutnov hl.n. ve dnech 20. - 24.1., 27. - 31.1.2025. Všechny vlaky budou po dobu výluky nahrazeny náhradní autobusovou dopravou.

Volná pracovní místa
Kuchař ve školní jídelně (Bílá Třemešná)


Školní psycholog (ZŠ Schulzovy sady)

Učitel pro I. stupeň ZŠ (ZŠ Bílá Třemešná)

Učitel matematiky pro II. stupeň ZŠ 

Terénní pečovatel/ka (Diakonie ČCE)


Kalendář akcí