Vyhledej
Novinky emailem
Královédvorsko > Historie > osobnosti

Sokolové si 8. října připomněli nejtemnější den své historie a odhalili kameny zmizelých. Akce se zúčastnil i pilot Martin Šonka

Redakce / 9.10.2020, Aktualizováno , KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ
DOPLNĚNA VIDEOREPORTÁŽ Památný den sokolstva (8. 10.) byl usnesením parlamentu a senátu zařazen od roku 2019 mezi významné dny České republiky. Sokolové si tak opět připoměli 8. říjen 1941, nejtemnější datum ve 158leté historii této nejstarší tělocvičné organizace.

FOTOGALERIE - Sokolové si 8. října připomněli nejtemnější den své historie a odhalili kameny zmizelých. Akce se zúčastnil i pilot Martin Šonka

FOTOGALERIE - Sokolové si 8. října připomněli nejtemnější den své historie a odhalili kameny zmizelých. Akce se zúčastnil i pilot Martin Šonka

Součástí vzpomínkové akce se stalo i vztyčení sokolské vlajky na budově Městského úřadu a hlavně odhalování Kamenů zmizelých (Stolpersteine). To jsou doslova „kameny, o které je třeba klopýtnout“ (zavadit pohledem), jsou dlažební kostky s mosazným povrchem, vsazené do chodníku před domy obětí holokaustu a nacistického režimu. Původně šlo o projekt německého umělce Guntera Demniga, který první kámen položil 16. prosince 1992 před radnicí v Kolíně nad Rýnem. Od roku 2008 se Stolpersteine nacházejí i v chodnících ve městech a obcích v České republice. 

Letos bylo v našem regionu odhaleno dalších pět „kamenů zmizelých“. V Jaroměři bývalému jaroměřskému knihkupci Aloisi Šmahelovi na náměstí ČSA čp. 26, dále to byl kámen pro Antonína Ivanova, bývalého náčelníka VI. okrsku sokolské župy Podkrkonošské Jiráskovy a otce spisovatele Miroslava Ivanova v Guldově čp. 67 ulici v Josefově. 

Ve Dvoře Králové byl odhalen kámen zmizelého Josefu Šonkovi, dědovi pilota Martina Šonky. Ten se akce rovněž zúčastnil spolu se svým otcem, který kámen v ulici Josefa Hory odhalil. Kameny Jiřímu Řezníčkovi a Eduardu Zbrojovi pak odhalili sokolové před vstupem do gymnázia.

Po odhalení kamenů zmizelých se akce přesunula na stadion, kde všichni uctili památku dalších královédvorských Sokolů, kteří byli umučeni nebo popraveni během 2. světové války. Zcela na konec byl slavnostní den ukončen pouštěním tradičních Sokolských světel. Letos bohužel jen s dětmi, které odpoledne stály čestnou stráž u kamenů zmizelých.


Více z historie


Činnost Sokola byla v době okupace zastavena už 12. dubna 1941. K. H. Frank tehdy informoval Adolfa Hitlera, že největším nebezpečím pro Říši je právě sokolská organizace. Hitler se pak v září rozhodl poslat do Prahy jako zastupujícího říšského protektora generála SS Reinharda Heydricha, který 28. září vyhlásil stanné právo. Stanné soudy začaly ihned svojí práci. Byly jen tři druhy rozsudků – poprava, koncentrační tábor, osvobození. Odvolání nebylo.

Výnosem Heydricha z 8. října 1941 byla definitivně rozpuštěna Česká obec sokolská a její majetek zabaven. V noci ze 7. na 8. října proběhla Akce Sokol, ve které byli podle připravených seznamů zatčeni sokolští činovníci z ústředí, žup i z jednot. Následně byli uvězněni v Osvětimi. Podle zprávy R. Heydricha o Akci Sokol, zaslané 11. října 1941 Hitlerovi do Berlína, bylo zatčeno na 1 500 lidí včetně žen. Všichni byli uvězněni bez soudu, bez důkazu provinění, jen proto, že byli činnými členy Sokola… Téměř 93 % vedoucích sokolských pracovníků se již na svá místa po skončení války nevrátilo.

Sokolové, jako velcí vlastenci, se však ani po tomto zatýkání nedali zastrašit, a tak se nejvýznamnějším skutkem sokolského odboje stala spolupráce při atentátu na Reinharda Heydricha, který sokolové pojali velmi osobně jako mstu za mrtvé z Akce Sokol. 

Akce k Památnému dni sokolstva v Královéhradeckém kraji 8. října 2020

Hradec Králové
Dopravní podnik města Hradce Králové bude po celý den vozit na autobusech a trolejbusech MHD (115 vozů) sokolské vlaječky.
Sokolskou vlajku slavnostně vyvěsí v 9 hod. před budovou Magistrátu města Hradce Králové zástupci sokolských jednot z Hradce Králové společně s představiteli města.

Sokolská vlajka letos poprvé zavlaje i před budovou Krajského úřadu Královéhradeckého kraje na Pivovarském náměstí, kde ji jeho představitelé slavnostně vyvěsí spolu se zástupci sokolských žup a jednot v kraji v 10 hod. 

Police n. M.
Pouštění sokolských světel na kašně na Masarykově náměstí od 16 do 18 hodin.

Nová Paka
Jako každoročně budou položeny květiny k desce Františka Pecháčka a jeho manželky, zapálení svíček. Na sokolovně bude vyvěšena sokolská zástava. Vzhledem k současné situaci se bude účastnit pouze výbor tělocvičné jednoty.

Jičín
Položení květin k pamětním deskám na sokolovně, zapálení svíček, vyvěšení vlajky na sokolovně. Vystoupení oddílu sportovního aerobiku mezi 15.00 -15.30 hod. Slavnostní ráz akce podpoří historické prapory župy a T.J.

Valdice
V pátek 9. 10. - Vackův běh parkem, výroba světýlek a lucerniček dětmi, průvod obcí k pomníku TGM a zde položení květin, svíček, lucerniček k pomníku (časově 16.30 a 18.00 hod.).

Sobotka
V
ědomostní sokolský kvíz pro děti, lucerničkový průvod se stavbou sokolského hesla z přírodnin. Svíčky a květiny budou položeny na hřbitově u hrobu padlých sokolů stejně jako u sokolovny.

Dolní Kalná - průvod se svíčkami, položení květin u pomníku.

Lázně Bělohrad - tematická nástěnka před sokolovnou, zapálení svíček u sokolovny.

Kopidlno - položení květin a zapálení svíček před sokolovnou.


Helena Rezková, starostka Sokolské župy Podkrkonošské-Jiráskovy
Mgr. Pavlína Špatenková, vzdělavatelka Sokolské župy Podkrkonošské-Jiráskovy

Související články
Ve Dvoře Králové odhalíme první Kameny Zmizelých (8. října 2019)
Dědečka akrobatického pilota Martina Šonky popravili nacisté.
Letec RAF Jan Žerovnický má v Jaroměři svůj Kámen zmizelého
V České Skalici byly odhaleny Kameny zmizelých hned dvěma učitelům
Bratrům Josefovi a Pavlu Sochorovým byly před gymnáziem odhaleny Kameny zmizelých
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 1001x
 
Hodnocení článku:
24.05.2022 - Koupaliště ve Dvoře Králové se otevře široké veřejnosti 2. června, v Jaroměři 4. června a v Trutnově pravděpodobně 10. června 2022. Vstupné zdražila Jaroměř a Dvůr Králové, Trutnov nechal vstupné na loňské úrovni.
01.05.2022 - Od 2. do 10. května je uzavřena prodejna Sportisimo ve Dvoře Králové kvůli rekonstrukci interiéru prodejny. Nejbližší pobočky jsou v Náchodě a Trutnově.
12.04.2022 - Letos mohou mít otevřeno o Velikonočním pondělí i velké obchody (nad 200m²) - až do 31. května platí nouzový stav. Totéž bude platit i pro státní svátek 8. května 2022. Zda budou mít tyto obchody otevřeno, však již záleží jen na samotných majitelích.

Volná pracovní místa


Učitel matematiky (2. stupeň ZŠ)

Učitel na 2. stupni ZŠ (Dvůr Kr. n. L.)


Ošetřoval/ka (Diakonie ČCE Dvůr Králové)


Kalendář akcí
17.06.2022 09:00 - 14.08.2022 16:00
Marie Klust: Živá minulost
24.06.2022 09:00 - 31.08.2022 16:00
Turismus na Královédvorsku
24.06.2022 18:00 - 31.08.2022
Mirek Kemel - vernisáž výstavy vtipů