Vyhledej
Novinky emailem
Královédvorsko > Historie > osobnosti

Zemřela Jarmila Strejcová - zakladatelka Duškových Chotěborek a zachránkyně místní fary

Redakce / 23.07.2021, Chotěborky - Vilantice
Založila hradeckou charitu, zřídila první azylový dům, zachránila faru v Chotěborkách a 27 let hostila interprety, kteří považují za čest vystupovat na tomto místě. Úžasná žena, Jarmila Strejcová bohužel zemřela těsně před zahájením 27. ročníku festivalu.

Už ve svých 14 letech ovšem věděla, že chce pomáhat lidem a i když jí režim neumožnil studovat medicínu, cestu si našla. 

Jarmila Strejcová byla silně věřící a vždy milovala hudbu, který ji vždy hnala vpřed. Když přijdete do Chotěborek, budete si možná připadat trochu ztracení. V místě je jenom osm adres. Náves jako dlaň s dřevěnou zvonicí a kostelem se šindelovou střechou. Až z návrší, kde s pár chalupami, dohlédnete ke Zvičině, na Orlické hory a do Polabí.

Program letošního ročníku festivalu Hudební léto na ChotěborkáchMožná zapadlé místo, ale rozhodně romantické a s hudební historií. V Chotěborkách se totiž narodil František Xaver Dušek, skladatel a zakladatel české klavírní školy, Mozartův přítel.

A Jarmila Strejcová vždy věřila, že je to právě i genius loci Duškova rodiště, který tu po téměř třech stoletích znovu rozeznívá hudbu.

Ale kdo ji znal, ví, že je to právě ona, která sem vábí věhlasné interprety, kteří považují za čest tady vystupovat. Mezi muzikanty se říká, že kdo nebyl v Chotěborkách, jakoby ani nebyl.

Letošní 27. ročník Hudebního léta na Chotěborkách už je bez Jarmily Strejcové. Pokračovatelé tradice z řad organizátorů, tak interpretů však věří, že nad nimi stále drží ochrannou ruku. 

Zdroj textu: Loňský rozhovor pro Český rozhlas Hradec Králové.
Foto: Český rozhlas a ZvičinaTV (z posledního koncertu)

Duškovy Chotěborky web  l  Facebook

Podívejte se na letošní reportáž se vzpomínkou na paní Jarmilu Strejcovou a s pozvánkou na další koncerty festivalu:

FOTOGALERIE - Zemřela Jarmila Strejcová - zakladatelka Duškových Chotěborek a zachránkyně místní fary

 
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 1373x
 
Hodnocení článku:
01.05.2022 - Od 2. do 10. května je uzavřena prodejna Sportisimo ve Dvoře Králové kvůli rekonstrukci interiéru prodejny. Nejbližší pobočky jsou v Náchodě a Trutnově.
12.04.2022 - Letos mohou mít otevřeno o Velikonočním pondělí i velké obchody (nad 200m²) - až do 31. května platí nouzový stav. Totéž bude platit i pro státní svátek 8. května 2022. Zda budou mít tyto obchody otevřeno, však již záleží jen na samotných majitelích.

Volná pracovní místa
Mzdová účetní (JUTA, a.s.)Ošetřoval/ka (Diakonie ČCE Dvůr Králové)


Kalendář akcí