Česká republika stojí na energetické křižovatce. Změna klimatu je nejenom hrozbou, je také příležitostí pro významný technologický rozvoj české ekonomiky, který obvykle bývá následován zvyšováním efektivity ekonomiky, posouváním se v hodnotovém řetězci směrem k vyšší přidané hodnotě. Zároveň je to téma energetické bezpečnosti státu, jeho dlouhodobé stability ekonomické a politické. Přednáška pojmenuje energetické potřeby české ekonomiky v dalších desetiletích a bude se zabývat možnostmi, které máme jako středně velká ekonomika s významným technologickým znalostním zázemím a zkušenostmi, ale bez podstatných primárních energetických surovin. Pokusí se například odpovědět na otázky: Jaký energetický mix je pro ČR optimální a za jakých podmínek? Jaká bude role jaderné energetiky a jak se bude jaderná energetika rozvíjet? Jak zajistíme přechod od uhlí k dalších zdrojům energie v průběhu příštích 10 – 15 let? Co znamená masivní rozvoj obnovitelných zdrojů? A pokusíme se popsat a dát do kontextu některá energetická klišé.
Datum konání: čtvrtek 11. 1. 2024 od 17 hodin
Místo konání: přednáškový sál ve Špýcharu Městského muzea ve Dvoře Králové.
Vstupné jednotné: 50 Kč
Ing. Martin Ruščák, CSc., MBA, je absolvent Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT, experta v oblasti řízení rizik, manažera, který řídil například jaderné výzkumné centrum, výrobu materiálů pro čipový průmysl nebo konzultační společnost, s praxí v České republice, Norsku, Velké Británii, USA, Mexiku a Taiwanu. Působil jako expert Mezinárodní agentury pro atomovou energii, zabývá se také popularizací vědy a řízení rizik.
12.12.2024 - V sobotu 14. prosince pořádá v lesích kolem vrcholů Zvičiny, Kozla a Perné Myslivecký spolek Zvičina hon. Do lesa a na louky nad Dolní Brusnicí a Bílou Třemešnou doporučujeme proto v tento den nevycházet.