Vyhledej
Novinky emailem
Královédvorsko > Co se děje > společenské akce

Ptačí sněm pro Václava Havla v altánu v Jaroměři

Redakce / 21.12.2021, Jaroměřsko
Ptačí sněm pro Václava Havla vymyslela Lucie Poláková z Komunitního osvětového společenství v Chebu k nedožitým 85. narozeninám Václava Havla a k 10. výročí jeho úmrtí (VH zemřel 18. 12. 2011). Tento projekt podpořil také Festival svobody a pražská Galerie DOX, kde se v loňském roce konala velká výstava světoznámého výtvarníka Petra Síse.

FOTOGALERIE - Ptačí sněm pro Václava Havla v Jaroměři

Petr Sís je, kromě mnoha dalších knih a obrazů, také autorem nádherné knihy Ptačí sněm a obrazu Letící muž. Kniha Ptačí sněm představuje dávný perský epos z 12. století – symbolický příběh o putování ptáků, kteří se rozhodnou najít svého krále na bájné hoře Kaf. Vůdcem hejna hledajících ptáků se stane moudrý dudek. Ptáci musí při své obtížné cestě zdolat mnohé nástrahy, zažívají při ní nejistotu, naději, bolest i víru, musí přeletět sedm údolí: údolí Hledání, Lásky, Porozumění, Odstupu, Jednoty, Úžasu a Smrti. Cestu vydrží jen ti nejvytrvalejší. Na konci putování však zjistí, že tím nejlepším králem jsou si oni sami sobě a že každý z nich je důležitý. 
 
Když Václav Havel v roce 2011 zemřel, nakreslil Petr Sís pro Hospodářské noviny obraz s názvem Letící muž. Jde o siluetu muže, která je složená ze stovek bílých letících ptáků a letí nad Pražským hradem. Součástí siluety je také srdíčko – symbol, který Václav Havel přidával ke svému podpisu. Podle Petra Síse byl Václav Havel právě takovým moudrým vůdcem, který vedl národ ke svobodě. V roce 2012 incioval Bill Shipsey, zakladatel organizace Art for Amnesty International, vytvoření tapiserie Letícího muže o rozměrech 5 x 4,25 m pro Letiště Václava Havla. Na její vytvoření přispěli například hudebníci Bono Vox a The Edge ze skupiny U2, Yoko Ono, Peter Gabriel a Sting. 

Ptačí sněm pro Václava Havla tak, jak jej na podzim 2021 inciovalo Komunitní osvětové společenství, z.s., spolu s Vyšší odbornou školou v Chebu, přišel s myšlenkou venkovního happeningu, do kterého se může zapojit kdokoliv a kdekoliv. Stačí jen vytvořit papírovou ptačí siluetu, napsat na ni myšlenku/citát Václava Havla a umístit ji ve venkovním prostoru, třeba na strom… 
Ptáci, jako symboly svobody a nadhledu, tak ve volném prostoru připomínají s radostí, vděčností a také s respektem, co všechno Václav Havel pro naši zemi udělal.

Ptačí sněmy byly umístěny v rozpětí od 5. října 2021 (kdy by se VH dožil 85 let) do konce roku 2021 kromě Chebu, také na mnoha dalších místech republiky, například v Broumově, Liberci, Jindřichově Hradci, v Dolních Břežanech, v Chocni, Litoměřicích, Novém Jičíně, v Černilově… ale i v České škole v Bruselu či Londýně. V Jaroměři se Ptačí sněm, se svolením Města Jaroměř, usídlil v krásném bílém altánu v Masarykových sadech. Siluety ptáků vytvořili jednotlivci i žáci Střední řemeslné školy v Jaroměři. 

Václav Havel jistě nebyl muž bez chyb a omylů. Byl však statečným člověkem, který usiloval o svobodu, rozvoj a věhlas naší země a obětoval pro to mnohé. Jeho myšlenky zůstávají stále aktuální, někdy je až neuvěřitelně překvapivé, že to, co řekl před mnoha lety, je stále soudobě platné. 

Ptačím sněmem jsme si tohoto výjimečného muže připomněli. V altánu v jaroměřských sadech bude Ptačí sněm umístěn do konce prosince 2021. Můžete se zapojit i svým příspěvkem. 

Jana Žárská

 
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 278x
 
Hodnocení článku:
01.05.2022 - Od 2. do 10. května je uzavřena prodejna Sportisimo ve Dvoře Králové kvůli rekonstrukci interiéru prodejny. Nejbližší pobočky jsou v Náchodě a Trutnově.
12.04.2022 - Letos mohou mít otevřeno o Velikonočním pondělí i velké obchody (nad 200m²) - až do 31. května platí nouzový stav. Totéž bude platit i pro státní svátek 8. května 2022. Zda budou mít tyto obchody otevřeno, však již záleží jen na samotných majitelích.

Volná pracovní místa
Mzdová účetní (JUTA, a.s.)Ošetřoval/ka (Diakonie ČCE Dvůr Králové)


Kalendář akcí