Vyhledej
Novinky emailem
Královédvorsko > Služby občanům > Politika

Rudolf Cogan předpokládá, že aktuální situace přinese Nové Pace velké úspory v soutěžích na rozsáhlé rekonstrukce

Redakce / 26.04.2020, Nová Paka - Jičínsko a Český ráj
Krize je taky příležitost! Končící konjuktura přinesla zdražování i ve stavebnictví. V roce 2019 byl nárůst cen nových budov přes 5 %, to je oficiální statistika celkově. Pokud jde o dodávky městům a krajům, tak odhaduji, že je to přes 10 %.
Vzhledem k administrativním překážkám a smluvní rigiditě staví veřejný sektor vždy dráž, než byznys. Podnikatel po skončení soutěže může s vítězem ještě tvrdě vyjednávat o ceně, kraj a město ne – stavební firma má zákonem dané právo na zakázku.

Jako starosta jsem zažil, kdy se o nový bazén „pralo“ 10 firem a z projektantem předpokládaných 95 mil. Kč soutěž cenu snížila na 70 mil. Kč. To bylo v roce 2012. V druhé polovině krize se již nabídky počtem snižovaly a ceny rostly. Bankrotovalo se, a ti co zbyli, už nestavěli pod výrobní náklady.

Krizi může oddálit předvolební čas, ale teď myslím není připravenost staveb a peníze půjdou proti koronaviru. Mnoho samospráv teď může ukázat flexibilitu – a odsoutěžit připravované projekty, pokud je má. 
V Nové Pace se rozbíhá soutěž rekonstrukce kulturního střediska a také kláštera, každá akce za 100 mil. Kč. Krize může v těchto soutěžích znamenat milionové úspory. 2 větší zakázky najednou mohou pro velkou firmu znamenat úspory z rozsahu. Kraj si teď aktivně počíná zejména na silnicích a snad se ve správný čas podaří vypsat i soutěž na interní pavilon jičínské nemocnice.

Rudolf Cogan - krajský zastupitel
zdroj: FB Rudolfa Cogana
foto: Wikipedia

Související články
Kraj schválil změny v rozpočtu v řádech miliard. Je třeba se připravit na hospodářskou krizi, píše krajský zastupitel Rudolf Cogan
Jaroměř patří mezi další města v kraji, která mají nové autobusové nádraží
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 363x
 
Hodnocení článku:
01.05.2022 - Od 2. do 10. května je uzavřena prodejna Sportisimo ve Dvoře Králové kvůli rekonstrukci interiéru prodejny. Nejbližší pobočky jsou v Náchodě a Trutnově.
12.04.2022 - Letos mohou mít otevřeno o Velikonočním pondělí i velké obchody (nad 200m²) - až do 31. května platí nouzový stav. Totéž bude platit i pro státní svátek 8. května 2022. Zda budou mít tyto obchody otevřeno, však již záleží jen na samotných majitelích.

Volná pracovní místa
Mzdová účetní (JUTA, a.s.)Ošetřoval/ka (Diakonie ČCE Dvůr Králové)


Kalendář akcí