Vyhledej
Novinky emailem
Královédvorsko > Turistika > ZOO a Safari

Pavilon goril v královédvorské zoo je bez gorily. Víc než 50letý Tadao uhynul

Redakce / 10.10.2021, Dvůr Králové nad Labem
V královédvorském safari parku v noci ze soboty na neděli uhynul gorilí samec Tadao. Uhynul stářím. Byl odchycen v 70. letech ve volné přírodě a dožil se úctyhodného věku přibližně 50 let.


„Tadao byl do poslední chvíle v plné síle. Jsme zarmouceni, ale jeho důstojný odchod mu můžeme jenom závidět,“ uvedl ředitel safari parku Přemysl Rabas.

Tadao byl nejdéle žijící gorilou v českých zoologických zahradách. Posledních 10 let byl však jedinou gorilou ve Dvoře Králové, ačkoliv právě rekonstruovaný pavilon pro lidoopy v rámci dotačního projektu, který navazoval na projekt Kuks - Granátové jablko - se jmenuje Pavilon goril. 

Generální rekonstrukce zázemí pro lidoopa tehdy proběhla velice rychle: byly zahájeny 16. prosince 2011, kdy byla přestěhována zvířata, která pavilon obývala. Tehdy dvě gorily - Tadao a Shinda - nalezly dočasný domov ve zmíněné zoo v Liberci. 

Již za půl roku - v červnu 2012 - se Tadao vracel z Liberce. Ovšem už sám, bez své družky - gorily Shinda, která odcestovala do zoo v Moskvě k nové rodině. Po pětiletém soužití s Tadeem totiž nezabřezla, a tak odjela k plodnému samci.  

Případné pokračování chovu goril ve Dvoře Králové je otázkou budoucího jednání mezi safari parkem a koordinátorem evropského chovu.

Zdroj: Safari park

Foto: Zdeněk Čermák / Safari Park Dvůr Králové

 
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 952x
 
Hodnocení článku:
01.05.2022 - Od 2. do 10. května je uzavřena prodejna Sportisimo ve Dvoře Králové kvůli rekonstrukci interiéru prodejny. Nejbližší pobočky jsou v Náchodě a Trutnově.
12.04.2022 - Letos mohou mít otevřeno o Velikonočním pondělí i velké obchody (nad 200m²) - až do 31. května platí nouzový stav. Totéž bude platit i pro státní svátek 8. května 2022. Zda budou mít tyto obchody otevřeno, však již záleží jen na samotných majitelích.

Volná pracovní místa
Mzdová účetní (JUTA, a.s.)Ošetřoval/ka (Diakonie ČCE Dvůr Králové)


Kalendář akcí