Vyhledej
Novinky emailem
Královédvorsko > Vzdělávání > mateřské školy

Čtečka otisku prstů chrání vstup do školky v Libotově

Do školky se dostanou lidé jen přes čtečku prstů

Redakce / 20.03.2018, Libotov
Vedení mateřské školy Libotov spolu se zastupitelstvem obce podniklo významný krok k zvýšení bezpečnosti dětí, které místní školku navštěvují. Po prozkoumání několika typů zabezpečovacích systémů se rozhodli pro systém s biometrickou čtečkou otisků prstů. Dovnitř se tak dostanou jenom ti, kteří jsou evidováni v elektronickém systému a mají ke vstupu oprávnění.

Omezený vstup se týká jak zaměstnanců, tak všech zákonných zástupců dětí, kteří mají zmocnění je ve školce vyzvedávat.

Výhody tohoto systému jsou v tom, že oproti otevírání dveří pomocí karet, čipů nebo číselných kódů, má každý svůj „jedinečný klíč“ vždy u sebe. Rodiče tak nemusí myslet na to, zda mají klíč s sebou, nemohou ho ztratit a my máme zajištěno, že si klíče nemohou různé osoby mezi sebou předávat, protože v tom případě by kterýkoliv zabezpečovací systém ztrácel smysl. Pro učitelky je zase výhoda v tom, že se mohou plně věnovat dětem a nemusí od nich odbíhat, aby zjistili, kdo stojí za dveřmi a následně ho vpustili dovnitř. Biometrický systém udělá tuto práci za ně.

Jak systém funguje? 

Ke každému dítěti je přiřazen seznam osob, které ho mohou vyzvednout a naopak ke každému zákonnému zástupci jsou přiřazeny děti, které je zmocněn vyzvednout. Čtečka, instalovaná u vstupu do školky, převede otisk zákonného zástupce na matematický kód, na základě kterého vyhodnotí oprávnění vstupu. Následně buď dojde, nebo nedojde k uvolnění zámku dveří. Zevnitř je zase instalováno odchodové tlačítko, na které děti nedosáhnou a nemohou tak školku nepozorovaně opustit. To ale jen v případě, že dětem nehrozí nebezpečí. Například při požáru a výpadku elektrického proudu dojde automaticky k uvolnění zámku a dveře budou volně průchozí. 

Celkové náklady této akce jsou zhruba 78 000 Kč a polovinu z toho pokryla dotace MŠMT. 

O školce natočila reportáž TV Barrandov - podívejte se:

Další investice

To však není zdaleka poslední investice, která naší mateřskou školu letos čeká. Během letních prázdnin projde celá budova velkou rekonstrukcí. Dojde k zateplení pláště, výměně dveří a oken a instalaci tepelného čerpadla, které nahradí kotel na tuhá paliva, který v současné době školku vytápí. Zároveň školku již půl roku vysušujeme pomocí systému DryPol, který k vysoušení využívá elektroosmózy a do jednoho roku by mělo dojít k významnému poklesu vlhkosti zdiva, především v přízemí budovy. Jeho kladné výsledky jsou však patrné již dnes. V létě tak bude možné zároveň opravit i vnitřní omítky. Celkové náklady na letní rekonstrukci budou cca 2,5 mil. Kč, z toho bude zhruba třetina z dotace. Současně s tím bychom chtěli vyměnit i střechu mateřské školy za cca 300 tisíc Kč. Vzhledem k velkým nákladům rekonstrukce jsme však závislí na 50% dotaci Královéhradeckého kraje, o kterou máme v současnosti zažádáno. 

Mgr. Filip Kraus
starosta obce Libotov

Související články
Dětský den v Libotově! Velká fotogalerie a VIDEO
Fotogalerie z Dětského dne v Libotově 2018. Najdete svoje sviště? :-)
Mateřská škola v Libotově nabízí volná místa pro děti od 2 let
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 1204x
 
Hodnocení článku:
01.05.2022 - Od 2. do 10. května je uzavřena prodejna Sportisimo ve Dvoře Králové kvůli rekonstrukci interiéru prodejny. Nejbližší pobočky jsou v Náchodě a Trutnově.
12.04.2022 - Letos mohou mít otevřeno o Velikonočním pondělí i velké obchody (nad 200m²) - až do 31. května platí nouzový stav. Totéž bude platit i pro státní svátek 8. května 2022. Zda budou mít tyto obchody otevřeno, však již záleží jen na samotných majitelích.

Volná pracovní místa
Mzdová účetní (JUTA, a.s.)Ošetřoval/ka (Diakonie ČCE Dvůr Králové)


Kalendář akcí